Lista APE MINERALE recunoscute si analizate zilnic in Romania.


Acestea sunt singurele ape minerale din Romania care sunt analizate zi de zi. Apele de masa sau de izvor primesc doar un aviz de la directia de Sanatate Publica, care atesta ca sunt bune de baut si care se reinnoieste anual.

Ele sunt prezentata drept „apa de masa” sau „apa de izvor”. Acestea NU sunt insa controlate cu mare rigoare, asa cum se intampla cu apele minerale naturale, in cazul carora analizele se fac zilnic.

Nu ignorati aceasta lista, deoarece este important sa stiti ce beti si de unde beti, mai ales ca 50% din apa vanduta in tara noastra la momentul asta e o apa necontrolata!

Lista apelor minerale naturale recunoscute in Romania cu Denumirea comerciala / Denumirea sursei si Locul de exploatare

1. Apa minerala ALPINA BORSA Izvorul nr. 1 bis, Izvorul nr. 2 Baia Borsa (judetul Maramures)

2. AMFITEATRU Izvorul 3 Copou Iasi (judetul Iasi)

3. Apa minerala APA CRAIULUI Izvorul nr. 5 Galgoaie Dambovicioara (judetul Arges)
Lista cu APE MINERALE recunoscute Oficial si analizate zilnic

4. AQUATIQUE Izvorul Busteni Busteni (judetul Prahova)

5. Apa minerala AQUA CARPATICA Izvorul Bajenaru Paltinis (judetul Suceava)

6. AQUA CARPATICA Izvorul Haja Paltinis (judetul Suceava)

7. AQUA CARPATICA F2 Paltinis Paltinis (judetul Suceava)

8. AQUA CARPATICA Ichim nr. 1 Ichim nr. 4 Galautas, comuna Bilbor (judetul Harghita)

9. AQUA SARA F4750 Boholt Boholt (judetul Hunedoara)

10. AQUA VITAL Sacosu Mare Sacosu Mare (judetul Timis)

11. ARTESIA A3 Sansimion (judetul Harghita)

12. BAILE LIPOVA F11 Lipova (judetul Arad)

13. Apa minerala BIBORTENI Biborteni F8 Biborteni (judetul Covasna)

14. BIBORTENI Biborteni F9 Biborteni (judetul Covasna)

15. Apa minerala BILBOR F1 SNAM Bilbor (judetul Harghita)

16. BILBOR Q1 Bilbor (judetul Harghita)

17. BODOC Bodoc Bodoc (judetul Covasna)

18. BORSEC Borsec Borsec (judetul Harghita)

19. BORSEC Faget BORSEC Borsec (judetul Harghita)

20. BUCOVINA C7 Secu Dorna Candrenilor (judetul Suceava)

21. BUCOVINA Rosu Vatra Dornei (judetul Suceava)

22. BUZIAS FII bis Buzias Buzias (judetul Timis)

23. Apa minerala CARPATINA Domogled Baile Herculane (judetul Caras-Severin)

24. CARPATINA Tosorog Tosorog (judetul Neamt)

25. CARPATINA F20B Lipova Lipova (judetul Arad)

26. CERTEZE Certeze Certeze (judetul Satu Mare)

27. CEZARA Bacaia Bacaia (judetul Hunedoara)

28. Apa minerala CHEILE BICAZULUI Bicazul Ardelean (foraj FH1) Bicazul Ardelean (judetul Neamt)

29. CORA F1 SNAM Malnas Bai (judetul Covasna)

30. CRISTALINA FI Sancraieni (judetul Harghita)

31. CRISTALINA A1 Sansimion (judetul Harghita)

32. CRISTALUL MUNTILOR Izvorul Paraul Rece Vama Buzaului (judetul Brasov)

33. DEALUL CETATII FH1 Miercurea-Ciuc (judetul Harghita)

34. Apa minerala DORNA Dorna Candrenilor Dorna Candrenilor (judetul Suceava)

35. DORNA Poiana Vinului Poiana Vinului/Dealul Floreni (judetul Suceava)

36. HERA Hera Budureasa (judetul Bihor)

37. IZVORUL ALB Izvorul Alb Dorna Candrenilor (judetul Suceava)

38. IZVORUL CETATII CRIZBAV Izvor Crizbav (judetul Brasov)

39. Apa minerala IZVORUL MINUNILOR Izvorul Minunilor - Stana de Vale Stana de Vale (judetul Bihor)

40. IZVORUL TAMADUIRII Sonda F1 Stoiceni Targu Lapus (judetul Maramures)

41. K-Classic F6 Boholt Boholt (judetul Hunedoara)

42. KEIA Izvorul Zaganului Ciucas (judetul Prahova)

43. LIPOVA F8E, F9 bis Lipova (judetul Arad)

44. LITHINIA FH2 Parhida Parhida (judetul Bihor)

45. OAS Certeze Negresti Negresti (judetul Satu Mare)

46. PERENNA PREMIER Calina Dognecea (judetul Caras-Severin)

47. PERLA APUSENILOR FH2 Chimindia Chimindia-Deva (judetul Hunedoara)

48. PERLA COVASNEI F1 Targu Secuiesc (judetul Covasna)

49. PERLA HARGHITEI F1, F2 Sancraieni (judetul Harghita)

50. Apa minerala PERLA HARGHITEI FH2 Santimbru (judetul Harghita

51. PERLA HARGHITEI A2 Sansimion (judetul Harghita)

52. POIANA NEGRII Poiana Negrii Poiana Negrii (judetul Suceava)

53. RARAUL Put Lebes, FH1 Fundul Moldovei (judetul Suceava)

54. ROUA MUNTILOR F2 SNAM Perimetrul Secu - Moara Dracului, comuna Dorna Candrenilor (judetul Suceava)

55. ROUA MUNTILOR F4 SNAM Rosu Perimetrul Rosu-Vatra Dornei, localitatea Rosu (judetul Suceava)

56. SAGUARO F3 Targu Secuiesc (judetul Covasna)

57. SESTINA Sestina Valea Salardului (judetul Mures)

58. SPRING HARGHITA FH2M Miercurea-Ciuc (judetul Harghita)

59. STÂNCENI Stanceni Stanceni (judetul Mures)

60. STÂNCENI Ciobotani Stanceni (judetul Mures)

61. TIVA HARGHITA F8 Sancraieni (judetul Harghita)

62. TUSNAD Tusnad Tusnad (judetul Harghita)

63. TUSNAD Tusnad Nou Tusnad (judetul Harghita)

64. VALEA BRAZILOR Biborteni F7 Biborteni (judetul Covasna)

65. VALEA IZVOARELOR S1, S2 Covasna Covasna (judetul Covasna)

66. VÂLCELE Elisabeta Valcele (judetul Covasna)

67. ZIZIN Sursele Zizin Zizin, comuna Tarlungeni (judetul Brasov)

68. 7 IZVOARE Sapte Izvoare Dobresti (judetul Dambovita)



Comentarii