REZUMAT Norvegia vs Romania Euro 2020. Echipe probabile, arbitrii, scor final.

Rezumatul meciului Norvegia vs Romania Euro 2020

Națională a României întâlnește, vineri 7 iunie 2019, reprezentativa Norvegiei, în a 3-a etapă a Grupei F din cadrul preliminariilor Campionatului European 2020.

Cu doar 3 puncte adunate din primele două meciuri, România are nevoie de victorie clara la Oslo, pentru "tricolori" urmând meciul din Malta care nu este unul usor!

Ultima partidă a României în Norvegia a avut loc în urmă cu 16 ani. Atunci, "tricolorii" au remizat în preliminariile pentru Euro 2004, scor 1-1.

Atunci golul norvegienilor a fost înscris dintr-un penalty acordat greșit de arbitru.
norvegia romania rezumat meci calificari euro 2020

Meciul cu norvegienii este considerat unul decisiv pentru calificarea la Euro, de către Alexandru Maxim.

Meciul este unul de totul sau nimic pentru tricolori, ținând cont de faptul că după două meciuri echipa noastră are trei puncte.

Cosmin Contra nu a scăpat însă de probleme. O accidentare de ultimă oră îi dă bătăi de cap selecționerului. Răzvan Marin s-a "rupt" înaintea meciului.

Echipe probabile Norvegia vs Romania Euro 2020:

Norvegia: Grytebust - Elabdellaoui, Nordtveit, Ajer, Aleesami - Ødegaard, Selnæs, Henriksen, Berge - King, Elyounoussi. Selecționer: Lars Lagerback

România: Tătărușanu - Chipciu, Săpunaru, Grigore, Bancu - Marin, Stanciu - Deac, Keșeru, Grozav - Țucudean. Selecționer: Cosmin Contra

Echipa de arbitri: Sergei Karasev (centru), Anton Averianov şi Aleksei Lunev (asistenți), Vitali Meshkov (al patrulea oficial) - toți din Rusia.

Rezumat Norvegia vs Romania Euro 2020 scor final 2-2; au marcat: T. Elyounoussi (56), Odegaard (70) / Keșeru (76, 90+1):

România obține un punct, în deplasare, după ce a fost condusă cu 2-0.

minutul '90+3 Toșca îl incomodează pe King în momentul șutului. Norvegienii au corner.

minutul '90+2 Gol România! Keșeru e pe fază după ce șutul lui Maxim este deviat de mai multe ori. Atacantul a rămas singur în fața porții.

minutul '76 Gol România! Grigore recentrează cu capul, Keșeru împinge în poartă din 2 metri.

minutul '71 Gol Norvegia! Joshua King îi dă mingea printre picioare lui Grigore și îi pasează lui Odegaard care scapă singur cu Tătărușanu și înscrie cu sânge rece.

minutul '67 Tătărușanu iese din poartă și respinge din fața lui Elyounoussi.

minutul '65 "Tricolorii" combină frumos, Hagi coordonează foarte bine. Keșeru încearcă să pună latul din apropierea porții, dar mingea este deviată și ajunge în brațele portarului.

minutul '56 Gol Norvegia! Anton pierde mingea, Odegaard trage la poartă, balonul este deviat de Grigore, Elyounoussi urmărește și trimite în poartă. Tătărușanu nu a putut face nimic.
minutul '34 Tătărușanu intervine excelent în fața lui King, după ce norvegianul a scăpat singur (ținut în joc de Grigore).

minutul '30 Pușcaș reia cu capul de la 12 metri, însă trimite pe centrul porții.

minutul '26 Stanciu încearcă un șut de la distanță, dar trimite mult peste.

minutul '18 Karasev revine pentru un fault al lui Anton la Odegaard și îi acordă un cartonaș galben românului.

minutul '17 King trage pe jos la colțul lung, dar nu prinde poarta.