Pareri Antinevralgic Sinus comprimate filmate pentru durerile sinusurilor si obstructiei nazale.


Conform prospectului Antinevralgic Sinus amelioreaza eficient multe dintre simptomele racelii si gripei. 

Aceste simptome includ in principal febra, durerea de cap, frisoanele, congestia sau obstructia nazala, durerile de la nivelul sinusurilor si durerile în gât, durerile musculare si durerile articulare.

Datorita actiunii clorhidratului de fenilefrina, un excelent decongestionant nazal, producatorii sunt de parere ca Antinevralgic Sinus va poate ajuta in lupta cu simptomele neplacute ale gripei si racelii.

Din prospect aflam ca Antinevralgic Sinus contine in compoztie o combinatie de trei substante active.
forum pareri Antinevralgic Sinus Zentiva

Paracetamolul reduce febra si amelioreaza durerea, fenilefrina amelioreaza congestia sau obstructia nazala asta in timp ce cafeina grabeste ameliorarea durerii produsa de paracetamol si ajuta la scaderea oboselii si somnolentei.

Antinevralgic Sinus este indicat pentru tratamentul durerii si febrei asociate cu nas înfundat.

Daca nu aveti nasul înfundat, ci doar durere si febra, este preferabila administrarea de medicamente cu o singura substanta activa (cele care contin doar paracetamol pentru durere si febra sau decongestionant pentru nasul înfundat).

Nu utilizati alte medicamente care contin paracetamol, decongestionante sau medicamente pentru raceala si gripa în acelasi timp cu Antinevralgic Sinus fara sa va adresati unui medic pentru recomandari.

Utilizarea unor doze mai mari decât cele recomandate poate avea risc de afectare severa a ficatului.

Daca utilizati Antinevralgic Sinus, reduceti consumul de medicamente, alimente si bauturi care contin cafeina.

Consumul excesiv de cafeina poate produce agitatie, incapacitate de a adormi si accelerare a ritmului batailor inimii.

Mod de administrare Antinevralgic Sinus

Adolescenti cu vârsta peste 12 ani, 33-43 kg 1 comprimat, maxim 4 comprimate/zi la un interval de 6 ore

Adolescenti si adulti 43-65 kg, 1 comprimat, maxim 6 comprimate la un interval de 4 ore

sau 

pentru cei cu greutatea peste 65 kg 1-2 comprimate, maxim 8 comprimate la un interval de 4 ore 

Reactiile adverse care pot aparea in urma administrari de  Antinevralgic Sinus sunt:

Reactii adverse Frecvente (pot afecta pâna la 1 din10 persoane): dureri de cap, ameteli, insomnie, nervozitate, anxietate, iritabilitate, agitatie si excitabilitate.

Reactii adverse Rare (pot afecta pâna la 1 din 1000 de persoane): greata.

Reactii adverse Foarte rare (pot afecta pâna la 1 din 10000 de persoane): tulburari ale sangelui (modificari ale hemogramei, de exemplu numar scazut de globule albe sau trombocite. 

Tulburarile sangelui pot fi observate ca puncte violacee, rotunde, nedureroase, pe piele, uneori grupate în pete mai mari, sângerari ale gingiilor, sangerari din nas sau vanatai la traumatisme
minore, sensibilitate crescuta la infectii, oboseala, dureri de cap), 

Pretul unei cutii cu 12 comprimate de Antinevralgic Sinus este de aproximativ 12 lei.



Comentarii