FILME TIFF 2014: PROGRAM COMPLET TIFF 2014 30 mai - 8 iunie

Incepem cu cele 12 filme care intra in comptetita TIFF 2014 si vom termina cu programul complet al festivalului TIFF 2014

1. Umbra alba (r. Noaz Deshe)

2. Stockholm (r. Rodrigo Sorogoyen)

3. Vis-à-vis (r. Nevio Marasovic)

4. Natura moarta (r. Uberto Pasolini)

5. Orbire (r. Eskil Vogt)

6. Vocea celor neauziti (r. Maximón Monihan)

7. Cainele (r. Amir Toodehroosta)

8. Zgarie-nori suspendati (r. Tomasz Wasilewski),

9. Quod erat demonstrandum (r. Andrei Gruzsniczki)

10. Viktoria (r. Maya Vitkova)

11. Ce-am avut mai de pret (r. Max Currie)

12. Pestele si pisica (r. Shahram Mokri)
program complet filme tiff 2014
Filme TIFF 2014 Cluj Napoca

Cele 12 filme din Competitia TIFF 2014, dedicata in mod traditional cineastilor aflati la inceput, vin din tari ca Iran, Noua Zeelanda, Marea Britanie, Norvegia, Italia, Tanzania, Bulgaria, SUA, Spania, Polonia sau Romania.

 PROGRAM COMPLET TIFF 2014 30 mai - 8 iunie

1. Program TIFF Ziua 1 - 30 mai

Piata Unirii Open Air
20:45 Philomena Film Deschidere

Cinema Florin Piersic - Pta. Mihai Viteazul, nr. 11
11:00 Tinutul meu salbatic Film Supernova
13:00 Pe o strada din Palermo Film Supernova
15:30 Artificii în plina zi Film Supernova
18:00 Suntem cele mai tari! Film Supernova
20:30 Sex, droguri si impozite Film Supernova
23:00 Scut de paie Film Umbre

Cinema Victoria - B-dul Eroilor, nr. 51
10:00 A fi si a avea Film EducaTIFF
12:30 Suteaza! Film EducaTIFF
15:00 Procesele lui Muhammad Ali Film Ce se intampla, Documentarule?
17:30 Comoara Film 3x3 Iulian Mihu
20:00 Strainul de pe malul lacului Film Fara limita
22:30 Tom la ferma Film Fara limita

Cinema Arta - Str. Universitatii 3
10:00 Distrusii Film Ce se intampla, Documentarule?
12:00 Dragoste dupa moarte Film Focus Irlanda
14:30 Nevoi speciale Film Ce se intampla, Documentarule?
17:00 Rezervatia Pine Ridge Film Ce se intampla, Documentarule?
19:00 Baietii din Est Film Fara limita
22:00 Ridicat din Tarâna Film Fara limita

Casa De Cultura a Studentilor - Piata Lucian Blaga, nr. 1-3
14:00 iNumber Number Film Umbre
16:00 Suspectul Film Ochi pentru ochi
18:45 Despre oameni si cai Film Supernova
21:00 Împuscaturi în sezonul ploios Film Umbre

Sapientia - Calea Turzii nr. 4, Cluj-Napoca
ora eveniment tip eveniment categorie
10:00 Sunt a ta Film Supernova
12:30 Vânt în pânze Film Suspecti de serviciu
15:00 Fugi si sari Film Focus Irlanda
17:30 Despre violenta Film Ce se intampla, Documentarule?
20:00 Daca tu nu, eu da Film Supernova
22:30 Julia Film Ce se intampla, Documentarule?

Manastur Open Air - In zona complexului "Nora"
22:00 Psihopatii Film Ochi pentru ochi

Institutul Francez Cluj - Str. I.C. Bratianu, nr. 22
22:00 Masca nebuniei Film Umbre

Cinema Marasti - Str. Dâmbovitei, nr. 6, Cluj-Napoca
18:00 Dragoste în sânge Film Focus Noul Film German
20:30 Traiasca libertatea! Film Proiectii speciale

Cercul Militar - Piata Avram Iancu, Nr. 1-3, Cluj-Napoca
13:15 Muzeul vienez Film Ce se intampla, Documentarule?
15:45 Batrânul de 100 de ani care a sters-o pe fereastra Film Supernova
18:15 Teroristi de catifea Film Focus Cehia
20:45 Miracolul Film Supernova
23:15 Escrocheria Film Fara limita

2. Program TIFF Ziua 2 31 mai 2014

Piata Unirii Open Air
21:45 Walesa Film Piata Unirii

Cinema Florin Piersic - Pta. Mihai Viteazul, nr. 11
11:00 Peste mari si tari Film EducaTIFF
13:00 20.000 de zile pe pamânt Film Ce se intampla, Documentarule?
15:30 Spuma zilelor Film Supernova
18:00 Canibal Film Umbre
20:30 Febra stadioanelor Film Proiectii speciale
22:30 Lupoii cei rai Film Ochi pentru ochi

Cinema Victoria - B-dul Eroilor, nr. 51
10:00 Hotel Film Supernova
12:30 Casa radio Film 3x3 Nicolas Philibert
15:00 Timp de asteptare Film Supernova
17:00 Ida Film Supernova
19:00 Ce-am avut mai de pre? Film Competitie
19:00 Ultimul trip Film Umbre Scurtmetraj
21:30 Umbra alba Film Competitie
21:30 Chemarea Film Umbre Scurtmetraj

23:59 Moebius Film Fara limita

Cinema Arta - Str. Universitatii 3
10:00 În mine si-e bucuria Film Ce se intampla, Documentarule?
12:00 Adulter Film Ochi pentru ochi
14:30 Nenette Film 3x3 Nicolas Philibert
17:00 Dansuri de societate Film Proiectii speciale
19:30 28 1/2 Film Focus Noul Film German
22:00 Vulpea si ratonul Film Umbre


Casa De Cultura a Studentilor - Piata Lucian Blaga, nr. 1-3
14:00 Sfântul GRA Film Ce se intampla, Documentarule?
16:00 Copiii preotului Film Supernova
18:30 Inamicul Film Umbre
21:00 Manevre nocturne Film Supernova

Casa TIFF - Str. Universitatii, nr. 6
22:00 Concert Male Instrumenty / Small Instruments Concert

Sapientia - Calea Turzii nr. 4, Cluj-Napoca
10:00 Praf Film Suspecti de serviciu
12:30 Întâlniri pe neve Film Supernova
14:30 Între doua surori Film Supernova
17:45 Alfabet Film Ce se intampla, Documentarule?
20:00 Ferit de rele Film Focus Noul Film German
22:30 În floare Film Supernova

Manastur Open Air - In zona complexului "Nora"
22:00 Barbati misto Film Focus Irlanda

Institutul Francez Cluj - Str. I.C. Bratianu, nr. 22
22:00 Barbati de mingi Film Ziua Maghiara
22:00 Cinema de provincie Film Cinema, Mon Amour

Castelul Banffy
21:45 În umbra castelului Film Proiectii speciale
21:45 Frumoasele vacante Film Proiectii speciale

Cinema Marasti - Str. Dâmbovitei, nr. 6, Cluj-Napoca
18:00 Prânz la pachet Film Supernova
20:30 Silvi Film Focus Noul Film German

Cercul Militar - Piata Avram Iancu, Nr. 1-3, Cluj-Napoca
13:15 Siddharth Film Supernova
15:45 O urma de pacat Film Ochi pentru ochi
18:15 Ultima noapte Film Supernova
20:45 Reuniunea de clasa Film Ochi pentru ochi
23:15 DK Film Focus Cehia

Depozitul de filme - Str. Maiakovski, Cluj-Napoca
21:45 Cinema, mon amour Film Cinema, Mon Amour

3. Program TIFF Ziua 3 01 iunie 2014

Piata Unirii Open Air
21:45 Spargatoarea de banci Film Piata Unirii

Cinema Florin Piersic - Pta. Mihai Viteazul, nr. 11
11:00 Spectacolul "Cinepiano" la TIFF Eveniment special Evenimente speciale
13:00 Magic men Film Suspecti de serviciu
15:30 Rapirea lui Michel Houellebecq Film Supernova
18:00 Freza nasoala Film Supernova
20:30 Finsterworld Film Focus Noul Film German
23:00 Rabla albastra Film Ochi pentru ochi

Cinema Victoria - B-dul Eroilor, nr. 51
00:15 R100 Film Fara limita
10:00 Escrocheria Film Fara limita
12:30 Regret! Film EducaTIFF
15:00 Traiasca libertatea! Film Proiectii speciale
17:30 Rosie Film Supernova
20:00 Câinele Film Competitie
20:00 Prizoniera Film Umbre Scurtmetraj
22:00 Luna Film Umbre Scurtmetraj
22:00 Vocea celor neauziti Film Competitie

Cinema Arta - Str. Universitatii 3
10:00 Luna de miere Film Ochi pentru ochi
11:45 Ultimele locuri ramase Film Cinema, Mon Amour
12:45 Un alt drum Film Ce se intampla, Documentarule?
14:30 Papusa Film Supernova
17:00 Baietii din Est Film Fara limita
19:45 Patch Town Film Umbre
21:45 Povestea mortii mele Film Umbre


Casa De Cultura a Studentilor - Piata Lucian Blaga, nr. 1-3
14:00 Suntem Mari Pepa! Film Supernova
16:00 Ciudata mai e dragostea Film Supernova
18:30 Calvarul Film Focus Irlanda
21:00 Venus învesmântata în blanuri Film Supernova

Casa TIFF - Str. Universitatii, nr. 6
22:00 Teodora Enache & Band Concert
Sapientia
Calea Turzii nr. 4, Cluj-Napoca
ora eveniment tip eveniment categorie
10:00 Boxerul si moartea Film 3x3 Peter Solan
12:30 Un pact Film Ochi pentru ochi
15:00 28 1/2 Film Focus Noul Film German
17:30 Înainte de sfârsitul noptii Film 3x3 Peter Solan
19:15 Nevasta politistului Film Fara limita
22:30 Cel mai bun meci al lui Muhammad Ali Film Ziua HBO

Manastur Open Air  - In zona complexului "Nora"
22:00 Pionier Film Umbre

Institutul Francez Cluj - Str. I.C. Bratianu, nr. 22
22:00 Casa radio Film 3x3 Nicolas Philibert

Castelul Banffy
21:45 1984 Film Proiectii speciale

Cinema Marasti - Str. Dâmbovitei, nr. 6, Cluj-Napoca
18:00 Cinema Paradiso Film Cinema, Mon Amour
20:30 Ruina Film Fara limita

Cercul Militar  - Piata Avram Iancu, Nr. 1-3, Cluj-Napoca
13:15 Diavolul nu doarme niciodata Film 3x3 Peter Solan
15:45 Colivia de aur Film Supernova
18:15 Nevoi speciale Film Ce se intampla, Documentarule?
20:45 Good Vibrations Film Focus Irlanda
23:15 Povestea unui mafiot Film Focus Cehia

Depozitul de filme  - Str. Maiakovski, Cluj-Napoca
21:45 Ultimul proiectionist Film Cinema, Mon Amour
21:45 Ultimele locuri ramase Film Cinema, Mon Amour

4. Program TIFF Ziua 4  02 iunie 2014

Piata Unirii Open Air
21:45 În ordinea disparitiei Film Piata Unirii

Cinema Florin Piersic  - Pta. Mihai Viteazul, nr. 11
ora eveniment tip eveniment categorie
11:00 Club Sandwich Film Suspecti de serviciu
13:00 Avocatul Film Supernova
15:30 Noaptea de dupa Film Umbre
18:00 Nunta în ofsaid Film Suspecti de serviciu
20:30 Copiii preotului Film Supernova
22:30 Yves Saint Laurent Film Supernova

Cinema Victoria  - B-dul Eroilor, nr. 51
10:00 Te iubesc, mama Film EducaTIFF
12:00 Umbra alba Film Competitie
15:00 Câinele Film Competitie
17:30 Dragoste în sânge Film Focus Noul Film German
20:00 Orbire Film Competitie
20:00 R'ha Film Umbre Scurtmetraj
22:30 Stockholm Film Competitie
22:30 ?????! Film Umbre Scurtmetraj

Cinema Arta  - Str. Universitatii 3
10:00 Lumina palida a durerii Film 3x3 Iulian Mihu
12:30 Muzeul vienez Film Ce se intampla, Documentarule?
14:30 Normalizare Film Ce se intampla, Documentarule?
16:30 Marketa Lazarova Film Focus Cehia
19:30 Pe muchie de cutit Film Fara limita
22:00 Houston Film Focus Noul Film German
23:59 HK: Supererou interzis Film Midnight Delirium

Casa De Cultura a Studentilor - Piata Lucian Blaga, nr. 1-3
16:00 Împuscaturi în sezonul ploios Film Umbre
18:00 Ida Film Supernova
20:30 „Maria T” - Balanescu Quartet Eveniment special

Casa TIFF - Str. Universitatii, nr. 6
21:30 Fine it’s Pink Concert

Sapientia  - Calea Turzii nr. 4, Cluj-Napoca
10:00 Tate noi Film Fara limita
12:30 Rezervatia Pine Ridge Film Ce se intampla, Documentarule?
15:00 Freza nasoala Film Supernova
17:30 Canibal Film Umbre
20:00 Despre violenta Film Ce se intampla, Documentarule?
22:30 Un alt drum Film Ce se intampla, Documentarule?

Manastur Open Air - In zona complexului "Nora"
22:00 Profetul, aurul si ardelenii Film Proiectii speciale

Institutul Francez Cluj - Str. I.C. Bratianu, nr. 22
22:00 Sezatoare cu mâncare Film Ce se intampla, Documentarule?

Cinema Marasti  - Str. Dâmbovitei, nr. 6, Cluj-Napoca
18:00 Ridicat din tarâna Film Fara limita
20:30 Fugi si sari Film Focus Irlanda

Cercul Militar  - Piata Avram Iancu, Nr. 1-3, Cluj-Napoca
13:15 Lectii de armonie Film Ochi pentru ochi
15:45 Ultima noapte Film Supernova
18:15 Vulpea si ratonul Film Umbre
20:45 Urmeaza-mi vocea Film Suspecti de serviciu
23:15 În mine ti-e bucuria Film Ce se intampla, Documentarule?

5. Program TIFF Ziua 5 03 iunie 2014

Piata Unirii Open Air
21:45 Calea desertului Film Piata Unirii

Cinema Florin Piersic
11:00 Batrânul de 100 de ani care a sters-o pe fereastra Film Supernova
13:15 Psihopatii Film Ochi pentru ochi
15:45 Prânz la pachet Film Supernova
18:00 Catedralele culturii Film Proiectii speciale
21:00 De o mie de ori noapte buna Film Supernova
23:15 Uda toata Film Focus Noul Film German

Cinema Victoria
10:00 Mike îsi ia ramas bun Film EducaTIFF
12:30 Ce-am avut mai de pret Film Competitie
15:00 Vocea celor neauziti Film Competitie
17:30 Pe muchie de cutit Film Fara limita
20:00 Nu misca! Film Umbre Scurtmetraj
20:00 Zgarie-nori suspendati Film Competitie
22:30 Vis-a-vis Film Competitie
22:30 Amintiri vii Film Umbre Scurtmetraj

Cinema Arta
10:00 Masca nebuniei Film Umbre
12:00 A fi si a avea Film 3x3 Nicolas Philibert
14:30 Cal Film Focus Irlanda
17:00 Good Vibrations Film Focus Irlanda
19:30 Vânt în pânze Film Suspecti de serviciu
22:00 Dragoste dupa moarte Film Focus Irlanda
23:59 Mahalaua înfrunta zombi Film Midnight Delirium

Casa De Cultura a Studentilor
16:00 iNumber Number Film Umbre
21:00 Russkaja si „Crucisatorul Potiomkin” Eveniment special

Casa TIFF
22:00 Concert Alexander Balanescu la Casa TIFF Concert

Sapientia
10:00 Ce-a facut Richard Film Focus Irlanda
12:30 Papusa Film Supernova
15:00 Rosie Film Supernova
17:00 Între doua surori Film Supernova
20:15 DK Film Focus Cehia
21:45 Si-acum ce? Adu-mi aminte Film Fara limita

Manastur Open Air
22:00 Artista, dolarii si ardelenii Film Proiectii speciale

Institutul Francez Cluj
22:00 Prânz la înaltime Film Focus Irlanda

Cinema Marasti
18:00 Lupoii cei rai Film Ochi pentru ochi
20:30 Suspectul Film Ochi pentru ochi

Cercul Militar
13:15 În floare Film Supernova
15:45 Alfabet Film Ce se intampla, Documentarule?
18:15 Patimile Mariei Film Supernova
20:45 Barbati misto Film Focus Irlanda
23:15 Luna de miere Film Ochi pentru ochi

6. Program TIFF Ziua 6 04 iunie 2014

Piata Unirii Open Air
21:45 Adult world Film Piata Unirii

Cinema Florin Piersic
11:00 Peste mari si tari Film EducaTIFF
12:30 Colivia de aur Film Supernova
14:30 Catedralele culturii Film Proiectii speciale
18:00 Marele caiet Film Ziua Maghiara
20:30 Zilele Filmului Românesc: scurtmetraje I Film Zilele Filmului Romanesc
22:30 Zilele Filmului Românesc: scurtmetraje II Film Zilele Filmului Romanesc

Cinema Victoria
10:00 Urmeaza-mi vocea Film Suspecti de serviciu
12:30 Zgarie-nori suspendati Film Competitie
15:00 Vis-a-vis Film Competitie
17:00 Orbire Film Competitie
19:00 Pestele si pisica Film Competitie
19:00 Timothy Film Umbre Scurtmetraj
22:00 Quod Erat Demonstrandum Film Zilele Filmului Romanesc
22:00 Monstrul Film Umbre Scurtmetraj

Cinema Arta
10:00 Silvi Film Focus Noul Film German
12:00 Reuniunea de clasa Film Ochi pentru ochi
14:30 Psalmul rosu Film Ziua Maghiara
16:30 Barbati de mingi Film Ziua Maghiara
19:30 Proiectie competitia locala TIFF Film Evenimente speciale
22:00 Praf Film Suspecti de serviciu
23:59 Stapânul întunericului Film Midnight Delirium


Casa De Cultura a Studentilor
16:00 Balul pompierilor Film Focus Cehia
17:30 Patimile Mariei Film Supernova
22:00 „The Last Man” - Teeth of The Sea Eveniment special

Casa TIFF
21:00 Show exploziv Russkaja la Casa TIFF Concert

Sapientia
10:00 Finsterworld Film Focus Noul Film German
12:30 Povestea unui mafiot Film Focus Cehia
15:00 Daca tu nu, eu da Film Supernova
17:30 Adulter Film Ochi pentru ochi
20:00 Ambulanta mortii Film Ziua Maghiara
22:30 Un pact Film Ochi pentru ochi

Manastur Open Air
22:00 Pruncul, petrolul si ardelenii Film Proiectii speciale

Institutul Francez Cluj
22:00 Procesele lui Muhammad Ali Film Ce se intampla, Documentarule?

Cinema Marasti
18:00 Sunt o baba comunista Film Zilele Filmului Romanesc
20:30 Rabla albastra Film Ochi pentru ochi

Cercul Militar
13:15 Revenirea Film Focus Cehia
15:45 Sfântul GRA Film Ce se intampla, Documentarule?
18:00 Jaf în scaun cu rotile Film Suspecti de serviciu
20:45 Suntem cele mai tari! Film Supernova
23:15 Suntem Mari Pepa! Film Supernova

Biserica Evanghelica-Luterana
21:00 "Faust" acompaniat live de Martin Schmeding Eveniment special

7. Program TIFF Ziua 7 05 iunie 2014

Piata Unirii Open Air
21:45 Bucuresti, unde esti? Film Piata Unirii

Cinema Florin Piersic
11:00 La limita de jos a cerului Film Zilele Filmului Romanesc
13:00 Uda toata Film Focus Noul Film German
15:30 Closer to the Moon Film Zilele Filmului Romanesc
18:00 #Selfie Film Zilele Filmului Romanesc
20:30 Sedusi si abandonati Film Ziua HBO
23:00 Moebius Film Fara limita

Cinema Victoria
10:00 Zilele Filmului Românesc: scurtmetraje I Film Zilele Filmului Romanesc
12:00 Pestele si pisica Film Competitie
15:00 Stockholm Film Competitie
17:00 În ordinea disparitiei Film Ochi pentru ochi
19:15 Viktoria Film Competitie
19:15 Bulimia Purpura Film Umbre Scurtmetraj
22:30 Thanatier, ultimul calau Film Umbre Scurtmetraj
22:30 Natura moarta Film Competitie

Cinema Arta
10:00 Rugul aprins Film Ziua HBO
15:00 Explozia demografica Film EcoTIFF
17:00 Înainte de sfârsitul noptii Film 3x3 Peter Solan
19:00 Povestea mortii mele Film Umbre
22:00 Omul negru Film Umbre
23:59 Asmodexia Film Midnight Delirium

Casa De Cultura a Studentilor
16:00 Amprenta apei Film EcoTIFF
18:30 Ofiter si gentleman Film Proiectii speciale
22:00 „Hai Iu Iu NU Hi You You” - remix-uri Maria Tanase Eveniment special Evenimente speciale

Sapientia
10:00 Teroristi de catifea Film Focus Cehia
17:00 GasLand Partea a II-a Film EcoTIFF
20:00 Al doilea joc Film Zilele Filmului Romanesc
22:30 Pasari de noapte Film Ziua HBO

Manastur Open Air
22:00 Cel mai bun meci al lui Muhammad Ali Film Ziua HBO

Institutul Francez Cluj
22:00 Distrutii Film Ce se intampla, Documentarule?

Cinema Marasti
18:00 Yves Saint Laurent Film Supernova
20:30 Nunta în ofsaid Film Suspecti de serviciu

Cercul Militar
13:15 Houston Film Focus Noul Film German
15:30 Povestea domnului Dragoste Film Ziua HBO
17:30 Afacerea Tanase Film Zilele Filmului Romanesc
19:00 Cripta Film Zilele Filmului Romanesc
21:00 Lectii de armonie Film Ochi pentru ochi
23:15 Siddharth Film Supernova

Depozitul de filme
21:45 Cinema, mon amour Film Cinema, Mon Amour
22:15 Repertoriul Film Cinema, Mon Amour

Biserica Evanghelica-Luterana
21:00 "Faust" acompaniat live de Martin Schmeding Eveniment special



Comentarii